Žiju. Zatím.

Ahoj. Někdo se mě na Ask.fm ptal, jestli nejsem mrtvá. Ne, nejsem. Proč nepíšu články? Protože páťák, protože interna a jejích 300 otázek, protože prokrastinace… Výmluvy, výmluvy, já vím. Zkrátka se mi nechce. Ne, že bych se vůbec nesnažila. Občas mám lehce manickou náladu a někdy po půlnoci začnu psát článek, ale pak si řeknu, že se radši pořádně vyspím. V učebnici interny se píše, že kdo málo spí, tak snáze přibírá na váze.

Co bych vám řekla… Docela mě zaujala praktika z ORL, což nejspíš bylo zapříčiněno tím, že jsme nevyšetřovali žádného pacienta, jen sami sebe. Praktika z rehabilitace – tam se mi moc líbilo, když jsem viděla pána, co měl amputované obě dolní končetiny, jednu ve stehně, druhou pod kolenem, jak si nasadil protézy a šel. „Vstaň a choď!“ Bylo v tom něco velkolepého.

Pak psychiatrie. Je to úžasně zajímavé, ale dělat bych to nechtěla. Fajn byla exkurze do LNN v Nechanicích. Popovídali jsme si s jedním pacientem – mladý, inteligentní a pohledný muž s úspěšnou kariérou, jen měl takový menší pervitinový problém… Říkal, že se asi třikrát pokusil o sebevraždu. Nedopadlo to i z toho důvodu, že poprvé se na oprátce rozvázal uzel a podruhé se lano přetrhlo… Zasmějte se, zděste se, jak je libo…

Někteří pacienti se mi vryjí do paměti. Ve třeťáku jsem na hematologii viděla mladou paní, co měla mozkový lymfom. Jednu stranu těla měla plegickou a říkala, že má tři děti a nejmladšímu je několik měsíců. Na psychiatrické klinice byla paní s těžkou bipolární afektivní poruchou. Kvůli svému zdravotnímu stavu nikdy nepracovala. Nám říkala, že kdyby mohla, tak by ráda byla zdravotní sestrou, že by chtěla pomáhat lidem. Na dotaz, jak si představuje svoji budoucnost, odpověděla, že chce dobře vychovat své dcery. Tu paní taky nezapomenu.

No a teď máme praktické lékařství. Money, money, money… Buďte praktickými lékaři. Kupte si auto, dejte si ho do nákladů. Praktik přece auto potřebuje. Buďte praktickými lékaři. Nečekejte do padesáti, abyste si mohli něco užít. Buďte praktickými lékaři. Buďte vysmátí…

No, tak jsem přece jen něco napsala. K tomu obrázku nahoře: A) Litrový „hrnéček“. Většinou tam mám Earl Grey, při dnešní melancholické náladě bych si nalila i něco jiného. B) Burešova interna a pneumokoniózy. C) Davidson’s Principles and Practice of Medicine. Moje hlavní učebnice na internu. D) To jsem zrovna prokrastinovala s Roxy Music. E) Oxford Handbook of Clinical Medicine. Become the doctor you want to be. Tak určitě. F) Vytištěná přednáška „Profesionální nemoci dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice“. Vzrušující. G) Křivka JVP. Jedna z věcí, které pravidelně zapomínám. H) Oxford Asses and Progress: Clinical Medicine. Když mám čas a chuť hrát si na House. A kazuistiky neumřou.

Playlist. Něco od Roxy Music, protože Bryan Ferry je králem smyslnosti. Money od Pink Floyd pro praktické lékaře. Annie Lennox a Why. Proč? „Some things are better left unsaid.“ Tak to by pro dnešek mohlo stačit. Nestíhám!

Uložit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *